Blog

En Taze

2022 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Önümüzdeki yıl için sosyal medya stratejinizi belirleyebildiniz mi? Rehber niteliğindeki bu yazımızda sizler için olası 2022 sosyal medya pazarlama trendleri konusundan bahsettik. Her şeyden önce, gelin bu trendleri beraber inceleyelim. 

1. Sosyal medya mecraları birer alışveriş platformu haline gelecek.

Pandemi sırasında alışveriş daha sanal bir hale yöneldi. Dolayısıyla sosyal medya platformları giderek daha popüler bir alışveriş merkezi haline geldi.

2. Kısa video içerikleri popüler olmaya devam edecek.

Kısa videolar odaklı bir sosyal medya platformu olan TikTok, 2020’nin ilk üç ayında dünya çapında 315 milyon kez indirildi. Bu indirilme sayısına ulaşabilmiş başka bir uygulama bulunmuyor. Instagram bu durumun üzerine TikTok ile rekabet edebilmek için 2020’de Instagram Reels özelliğini piyasaya sürdü. Örneğin bir araştırmaya göre 2022 yılına kadar çevrimiçi içeriğin %82 ​​kadarı videolardan oluşacak.

3. Sosyal medya günlük hayatımızın tam anlamıyla bir parçası haline gelecek.

Sadece sosyal medya kullanıcılarının sayısı geçen yıla oranla %17 arttı fakat aynı zamanda kullanıcıların sosyal medya platformlarında harcadıkları zaman da artıyor. Ortalama olarak, insanlar her gün sosyal medyada yaklaşık 145 dakika harcıyor. Bu sürenin önümüzdeki yıllarda da artması bekleniyor.

4. Facebook zirvede kalmaya bir süre daha devam edecek.

Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olmaya devam ediyor ancak Youtube bir süredir zirveyi yakından takip ediyor. Bazı olumsuz basın haberlerine rağmen Facebook’un büyüme hızının azalması beklenmiyor. Platformun şu anda günlük yaklaşık 1.845 milyar kullanıcısı bulunuyor. Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta her gün yaklaşık 58 dakika vakit harcıyor.

Bazı yeni platformların başarısına rağmen, büyük oyuncuların önümüzdeki yıllarda pazar hâkimiyetinin devam etmesi bekleniyor.

5. Dikkat süreleri daha da kısalacak.

Evet, insanlar sosyal medyada daha fazla zaman harcıyor olabilir ancak bireysel gönderilerle daha az zaman harcıyorlar. Araştırmalar, bugün ortalama bir insanın dikkat süresinin 8 saniye olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sosyal medya platformları giderek kısa videolar ve ortadan kaybolan içerikler gibi küçük boyutlu içerik seçenekleri sunarak buna uyum sağlamaya devam edecektir.

Özetlemek gerekirse siz de işletmeniz için yeni sosyal medya pazarlama trendleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yukarıdaki önerilerimizi dikkate almanız yararınıza olacaktır. Sosyal medya yönetimi konusunda daha profesyonel bir yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmeler için Pinterest Rehberi
2022 Web Tasarım Trendleri
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?