Blog

En Taze

SEO Uyumlu Alan Adı Seçmek İçin 7 İpucu

SEO Uyumlu Alan Adı

URL ve alan adları, arama motoru optimizasyonu ve marka değeri için hayati bir rol oynar. İster yeni bir iş kuruyor olun, ister yeni bir ürün grubu oluşturuyor olun; doğru alan adı seçimi, girişiminizin başarısını sağlayacak parametrelerden bir tanesidir. SEO uyumlu alan adı, arama trafiğinizi arttırmanıza gözle görülür bir şekilde yardımcı olur.

Alan adı seçimleriniz konusunda hızlı ve etkili bir başlangıç yapabilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken 7 önemli ipucunu sizler için derledik.

1. Anahtar Kelimelerinizi Dikkatli Araştırın

Markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri analiz ettiğinizden emin olun. Öncelikle işletmenizi özetleyen en önemli 3 anahtar kelimeyi listelemenizi öneririz.

Unutmayın, basitlik anahtardır.

2. Kısa ve Öz Olun ve Kısa Çizgi Kullanmaktan Kaçının

Alan adınızda kısa ve öz olun, mümkün olduğunca az hece kullanın ve en önemlisi tire (-) kullanmaktan kaçının. Kısa çizgi kullanımı çoğu zaman spam içerikli anahtar kelime doldurulmuş alan adlarıyla ilişkilendirilebilir ve genellikle kullanıcılar tarafından tamamen gözden kaçırılabilir.

3. Mobil Konusunda Bilinçli Olun

Mobil kullanıcı sayısı artık endüstrilerin çoğunda masaüstü ziyaretlerini geride bıraktı. Bu nedenle, dokunmatik ekranlarda girilmesi kolay bir alan adı seçmeye özen gösterin.

4. Benzersiz Bir Alan Adı Seçin

URL’niz sonsuza kadar markanızın bir parçası olacaktır. Bu nedenle mesajınıza, ürününüze ve hizmetlerinize en uygun benzersiz bir alan adı seçmek çok önemlidir.

5. Trendlere Asla Güvenmeyin

İçerik pazarlaması ve SEO için trendlerden yararlanmak çok faydalı olabilir. Ancak mevcut trendi tamamlayan bir alan adı seçmek uzun vadede markanıza zarar verebilir. Bu sebeple, pazarınızı anlamadığınız sürece, markanızın uzun ömürlülüğü için önemli bir risk oluşturabilir.

Markanızdan farklı ve bir rakipten veya trendden kopyalanmayan bir URL oluşturmak sizin için daha iyi olacaktır. Çoğu trend geçicidir. Tuhaf ve modaya uygun yazımlar kullanıyorsanız, uzun vadeli sonuçları maliyetli bulabilirsiniz.

6. Akılda Kalıcı Bir Alan Adı Seçin

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, güçlü bir takip ve erişim sağlamak için genellikle fısıltı gazetesine güvenirler. Bu nedenle, markanızın daha hızlı yayılmasını ve sitenize daha fazla trafik çekmesini istiyorsanız, akılda kalıcı ve söyleyişi kolay bir alan adı seçmenizi öneririz.

Hedef kitlenizde bulunan insan gruplarına sorun ve geri bildirim isteyin. Bu marka adı ilk izlenimde size nasıl geliyor? Size neyi hatırlatıyor? Bu sayede, hedef pazarınızın marka adınızı nasıl algılayacağına dair hızlıca bir fikir oluşturmaya başlayacaksınız.

7. Alan Adı Seçim Araçlarını Kullanın

SEO uyumlu alan adı için beyin fırtınası yapıyorsanız, size rehberlik edebilecek çevrimiçi tonlarca alan adı seçim aracı olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak, markanıza uygun ve etkili bir alan adınız varsa, profesyonel bir dijital varlık oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Bu yüzden rastgele bir alan seçmeyin. Fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmak için zaman ayırın. İşletmenize en uygun kurumsal kimlik çalışmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaçınılması Gereken 6 Dijital Pazarlama Hatası
İşletmeler için Black Friday Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalıdır?
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?