Blog

En Taze

Organik Trafiğinizi Arttıracak İpuçları

organik-trafiginizi-arttiracak-ipuclari

Günümüzde kaliteli bir dijital kimlik için profesyonel bir web sitesine sahip olmak çok önemli. Özellikle Covid-19 ile beraber; tüketicilerin, alışveriş için arama motorlarında geçirdiği sürelerde fazlasıyla bir artış yaşandı. Arama motorlarındaki sıralamalarınız eskisinden çok daha mühim bir konu haline geldi. Bu yüzden, bu yazımızda web sitenizdeki organik trafiğinizi arttıracak ipuçları hakkında sizlere önemli bilgiler vereceğiz.

Sadece estetik açıdan iyi görünen bir web sitesi, markanızı iyi bir şekilde tanıtmak ve satış yapmak için yeterli değil. Sitenizi arama motorlarında daha görünür hale getirmek için dikkat etmeniz gereken birçok parametre var. Arama motorlarının metriklerine hâkim olup doğru stratejileri uygulayabilirseniz, sorgularda zaman içerisinde üst sıralarda gözükebilirsiniz.

Organik trafik neden önemlidir?

Web sitelerini, arama motorlarının sonuç sayfaları üzerinden ziyaret eden kullanıcılar için organik trafik ifadesi kullanılır. Bu kullanıcılar, ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetlere erişebilmek için belirli anahtar kelimeleri kullanırlar. Bu anahtar kelimeleri sorguladıktan sonra sonuç sayfasında web sitenize rastlarlarsa, sizden bir şey satın alma ihtimalleri oluşur.

Bu durum daha fazla satış yapmanız anlamına geldiğinden, organik trafik oluşturmak işletmeler için hayati önem taşır. İşte aklınızda her daim bulunması gereken birkaç ipucu:

-Anahtar kelimelerinizi güncelleyin.

Google’ın web sitelerini sıralama yöntemini ne sıklıkta değiştirdiğini göz önünde bulundurun ve gelen her yeni güncellemede bir SEO denetimi yapmayı unutmayın. Bu sayede, web sitenizin görünür kalmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Ardından, en yakın rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri analiz etmeniz gerekecek. SpyFu aracı, rakip web sitelerini karşılaştırmanıza ve içeriğinize dahil etmek için yeni anahtar kelimeler sağlamanıza olanak tanır. Anahtar kelime listenizi daha da zenginleştirmek için söz öbeği aramayı deneyin ve Google’ın ilgili terimler listesine bakın.

-Arama motoru sorguları için uygun bloglar yazmaya çalışın.

Blog yazıları, yıllardır organik trafiğin en önemli itici gücüdür. Anahtar kelime listenizi güncellerken hem değerli hem de hedef kitleniz için görünür olan blog içerikleri yazdığınızdan emin olun.

Buradaki önceliğiniz, insanların okumak isteyeceği blog konularını bulmaktır. Hedef pazarınızın karşılaştığı eğilimleri ve sorunları araştırmak için zaman ayırın. Scoop gibi içerik iyileştirme platformlarını kullanın. Yeni bilgiler eklemek için daha fazla çaba gösterin. Söyleyecek yeni bir şeyiniz yoksa alakasız ve abartılı bir konu hakkında yazmaktan kaçının.

Bir blog yazılarınızı yayınlamadan önce, alakalı ve yüksek değerli anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. Ayrıca %1 ila %2 arasında anahtar kelime yoğunluğu tercih etmeye çalışın. Bu sayının üstüne çıktığınız durumda arama motorlarında alt sıralara düşme olasılığınız artacaktır.

-Eski içeriklerinizi canlandırın.

Web sitenizde bulunan içeriklerinizden kaç tanesi organik trafik oluşturuyor? Etkili içerik yönetimi, her web sayfasının sonuç ürettiğinden emin olmayı gerektirir. Blog yazılarınız ve diğer içerikleriniz zamanla alaka düzeyini kaybedebilir. Bu içerikler yararsız olarak nitelendirilip arama motorlarınızdaki sıralamanızın düşmesine yol açabilir.

Yeni bilgilerle güncellenmesi gereken blog sayfalarını listelemek için Screaming Frog gibi bir site tarayıcısı kullanabilirsiniz. Her yıl değişen bir konuyu tartışan bir blogunuz varsa, mevcut SEO stratejinize uygun olarak yeni veriler eklemeye ve optimize etmeye çalışın.

Eski içeriği canlandırmak, daha fazla içerik fikri için beyin fırtınası yaparken; zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olur. Daha da önemlisi, web sitenizin organik trafik oluşturma yeteneğini geliştirmenize olanak tanır.

-Backlink stratejinizi geliştirin.

Organik trafiği artırmanın tek bileşeni anahtar kelimeler değildir. Site içinde ve site dışında da yüksek değerli backlinkler oluşturmanız gerekir. İçeriklerinizi paylaşırken, web sitenizdeki diğer ilgili sayfalara bağlantı vermeye çalışmalısınız. Kullanıcıların gezinmesine yardımcı olmak için uygun bağlantı metinleri kullanın.

Bunun dışında, yetkili web sitelerine yönlendiren harici bağlantılar da oluşturmalısınız. Bunu yapmak, site yetkinizi arttırmanıza ve ziyaretçilerinize değer katmanıza yardımcı olacaktır. İşinizle alakalı bilgiler paylaşabileceğiniz niş web siteleri belirleyin. Ücretsiz olarak yazılarınızı yayınlamanıza izin veren misafir gönderi siteleri vardır. Misafir gönderilerinin yanı sıra LinkedIn ve Medium gibi platformlarda da blog yazıları yayınlayabilirsiniz. Ancak, her biri için ayrı ve özgün makaleler yazmanız daha iyi olacaktır.

SoulUp Digital olarak, organik trafiğinizi arttıracak ipuçları konusunu sizler için derledik. Potansiyel müşterilere ulaşmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz. İşletmenizi daha profesyonel bir şekilde büyütmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.

Harika bir gün dileriz!

Kaliteli Sosyal Medya Sayfaları için Neler Yapmalısınız?
Covid-19'un Pazarlama Sektörüne Etkisi

Related Articles

Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?