Blog

En Taze

Markalar için Influencer Marketing Neden Önemlidir?

influencer marketing

Sosyal medya artık, dijital pazarlamanın en önemli yapı taşlarından biri haline geldi. Markaların çoğu, sosyal medya pazarlamasına her yıl önceki yıla göre daha fazla kaynak ayırıyor. Hatta bazı sektörler için sosyal medyanın artık ana akımı haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü asıl amaç satış olsa da birçok işletme, sosyal medyada görünür olmak ve marka bilinirliğini arttırmak için yoğun çaba harcıyor.

Peki, influencer marketing kavramı hayatımıza nasıl girdi?

Dijital pazarlama bloglarını düzenli olarak takip ediyorsanız sürekli yeni trendler ortaya çıktığını fark etmişsinizdir. Influencer Marketing kavramı da hayatımıza bu şekilde girdi. Ancak diğer trendler gibi kısa ömürlü olmadı ve her gün büyüyen bir pazar haline geldi. Peki, markalar için influencer marketing neden bu kadar önemli?

Her influencer’ın kendine ait bir kitlesi var. Kimilerinin kitlelerini otomobil tutkunları oluştururken, kimilerini anneneler, kimilerini de sporcular oluşturabiliyor. Bu segmentasyonu düşündüğümüz zaman, bir markanın potansiyel müşterilerine ulaşabilmesi için influencer’larla yapabileceği iş birlikleri son derece verimli bir pazarlama stratejisi haline geliyor. Bu nedenle, doğru stratejik ortaklıklar kurmak, marka bilinirliği arttırabilir ve organik dönüşümlere yol açabilir.

En son ne zaman hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir ürünü satın almak istediğinizi düşünün. Muhtemelen tanıdığınız birine, bir arkadaşınıza veya aile üyenize danışmış olmalısınız. Aynı süreç, Influencer Marketing için de geçerlidir. Influencer’lar aslında, hedef müşterileriniz için markanıza kefil olan kişilerdir.

Influencer’lar, insanların çok fazla vakit geçirdikleri sosyal medyada son derece aktif kişilerdir. Bloglarda, videolarda, podcast’lerde veya webinar’larda düzenli ve sık bir şekilde kendi içeriklerini üretiyorlar. Bu içerikler de zamanla takipçilerine sundukları değerli bilgi kaynakları haline geliyor.

Örneğin; işiniz otomotiv parçaları satışı ise, otomobil endüstrisinde güvenilir bir isim ile iş birliği yapmanız son derece verimli bir strateji olacaktır. Tamam, markanıza en uygun kişiyi buldunuz diyelim. Daha sonra hem markanıza hem de iş birliği yaptığınız influencer için en uygun içeriği oluşturmanız oldukça önemli. Tabi son olarak da influencer’larla sağlıklı bir iletişim kurmanızın da yaptığınız iş birliğinin kalitesini arttıracağını unutmayın. Sonuçta billboard veya gazete gibi bir mecrada bir reklam yayımlamıyorsunuz.

Influencer Marketing sayesinde marka bilinirliğinizi arttırıyor olsanız da, nihai odağınız her zaman satış ve gelir olmalıdır. Soulup Digital olarak markanıza en uygun Influencer Marketing çalışmalarını sizin için yönetiyoruz.

Bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Kim bilir, belki de şuan bu yazıyı okuyan size, markanızın artık büyüme zaman geldiğini hatırlatmışızdır…

Küçük İşletmeler için TikTok Ads Rehberi
Küçük İşletmeler için Pandemi Sonrası Dijital Strateji

Related Articles

Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?