Blog

En Taze

Küçük İşletmeler için Pandemi Sonrası Dijital Strateji

Covid-19 salgınından en çok küçük işletmeler etkilendi. 2020’nin ilk üç çeyreğinde, ABD’deki en büyük 50 şirketin gelirleri ortalama %2 artarken küçük işletmelerin gelirleri ortalama %12 azaldı. 100.000’den fazla küçük işletme ise kapanmak zorunda kaldı.

Küçük işletmelerin daha fazla yara almasının bir sebebi de müşterilerine erişmekte sorun yaşamalarıydı. Belirli ve kısıtlı bölgelerde bulunan ve niş ihtiyaçları gidermek üzere hizmet veren işletmelerin çok büyük bir pazara sahip olması da maalesef pek mümkün değil.

Tüm dünyada covid-19 salgınına karşı aşılanma sayesinde kitle bağışıklığının hızla artması ile normal hayatımıza yavaş yavaş dönebileceğimizi düşünmeye başladık. Bu durum ekonomik iyileşmelere yol açacaktır. Küçük işletmeler ise bu süreci en iyi şekilde değerlendirmelilerdir. Pandemi öncesi uygulanan dijital pazarlama stratejileri yeterli olmayabilir. Bu yüzden dijital teknoloji trendlerini yakın bir şekilde takip ederken yeniliklere açık olmakta ve hızlı aksiyon almakta her daim fayda var.

İlk olarak, ticaret konusunda bile insanların yardım etme isteklerini küçümsemeyin. Araştırmalar, insanların McDonald’s yerine mahalle restoranlarına yönlendirilme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Anketlere göre tüketicilerin büyük bir bölümünün pandemi sırasında çevrimiçi alışveriş yaptıklarında bile küçük işletmelere öncelik vermeye çalıştığını ve satın almak için daha fazla ödemeye istekli olduğunu gösteriyor.

İnsanların bağlanma arzusuna dokunmaya çalışın. Birçok küçük işletme, pandemi sırasında insanların etkileşimde kalmasına yardımcı olacak yaratıcı yollar buldu. Komedyenler, yerel sinemalar ve küçük tiyatrolar, insanların arkadaşlarıyla ve diğer izleyici üyeleriyle etkileşim kurma fırsatları sunan canlı yayın performanslarına ve film gösterimlerine ev sahipliği yaptı.

Sosyal mesafe gevşerken, insanlar toplulukları ve arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmaya açlar ve küçük yerel işletmeler bu ihtiyacı karşılamak için benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır. Yüz yüze sosyal etkileşimleri güvenli bir şekilde sunmanın yollarını düşünün.

Eski usul kulaktan kulağa iletişim gücünden yararlanın. Tabii ki, dijital versiyonundan. Müşterilerinizin bir ürün veya hizmetinizi ile ilgili görüş ve düşüncelerini sizinle paylaşmasını sağlayın. İyi ve faydalı yorumlar diğer potansiyel müşterileriniz için inanılmaz referanslar olacaktır.

Büyük şirketler yıllardır çevrimiçi varlıklarını istikrarlı bir şekilde inşa ediyorlar. Pandemi ile beraber küçük işletmeler de dijital dünyanın önemini kavrayıp ilk adımlarını attılar. Bu krizden kurtulmak için yalnızca dijital araçları kullanmayı öğrenmek yetmez. Aynı zamanda işletmelerin hedefleri doğrultusunda en verimli dijital stratejilerin belirlenmesi ve istikrarlı bir şekilde uygulanması için profesyonel çalışmalar yapılmalıdır. Pandemi sonrası için dijital dünyaya en iyi şekilde hazırlanan küçük işletmelerin geleceklerinin daha parlak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Soulup Digital olarak pandemi sonrası dijital stratejilerinizi en profesyonel şekilde belirlememize ne dersiniz?

Markalar için Influencer Marketing Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Nedir?