Blog

En Taze

İstatistiklerle Covid-19’un pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkisi

Koronavirüs, zaman geçirme şekillerimize, sahip olduğumuz önceliklere ve para harcama alışkanlıklarımıza kadar hayatımızın her alanını etkilemeye devam ediyor. Soulup Digital olarak, sizler için Covid-19’un pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkisini özetledik.

Geçtiğimiz yıl, 2019 sonuçlarına kıyasla toplam reklam gelirinde %15’lik bir artış görüldü ve bu durum pandemiden de yavaş yavaş kurtulmaya başladığımızı düşündüğümüzde, önümüzdeki yıllarda da minimum benzer seviyelerde yıllık büyüme bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Araştırmalara göre, 2026’ya kadar küresel reklam pazarının 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bireysel pazarlara yakından bakıldığında; Birleşik Krallık, Hindistan, Çin ve Brezilya da dahil olmak üzere birçok bölgenin 2021 yılında, bir önceki yıla göre %20’den fazla büyümesi beklenirken; ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde çok daha yüksek bir artış yaşanabileceği öngörülüyor.

Pandemi sonrası ABD ve İngiltere’deki pazarlamacıların yaklaşık üçte ikisi için tasarım ve yaratıcılık en büyük öncelik haline geldi.

Opinium tarafından yürütülen ve Shaped By tarafından yaptırılan 2021 araştırması, Covid-19’un ABD ve İngiltere’deki kıdemli teknoloji pazarlamacıları arasında yaratıcılık ve cesarete yeni bir odaklanma getirdiğini gösteriyor.

200 katılımcının %60’ı, pandemiden çıkarken pazarlama çabalarında tasarım ve yaratıcılığı temel bir öncelik olarak tanımlarken, dörtte üçü pandeminin işlerinde daha yaratıcı olmalarını sağladığını söylüyor.

Avrupa’da içerik pazarlaması 2020’de yıllık %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştı.

IAB ve TikTok for Business tarafından yürütülen araştırma, Avrupa’da içerik pazarlamasının 2020’de yıllık bazda %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor. Veriler, içerik pazarlamasının yakın gelecekte sürekli bir büyüme gerçekleştirdiğini ve bunun devam edeceğini gösteriyor.

TikTok, influencer ve yaratıcı pazarlama alanlarında her zamankinden daha güçlü bir oyuncu haline geldikçe, platformun bu harcamadaki rakiplerine karşı payının zamanla artacağı aşikar. WARC tarafından yapılan ek analizler, pazarlamacıların %45’e kadarının kampanyalar için artık kısa biçimli video uygulamasını kullandığını ve TikTok’u influencer’lar için en çok tercih edilen ikinci platform olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık çalışanlarının %85’i, Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra haftada en az bir gün ofise dönmeye hazırlanıyor.

Gemsatwork’ün Haziran 2021 araştırması hakkındaki rapora göre; Birleşik Krallık çalışanlarının çoğunun (%85) pandemi sonrası haftada en az bir gün bir ofiste çalışmaya döneceği düşünülüyor. Şu ana kadar bazı sosyal kısıtlamalar devam ederken, ofis çalışanlarının %58’i haftada en az bir kez işyerlerini ziyaret ediyor.

400.000’den fazla İngiliz işçinin katıldığı ankete göre, üçte ikisinin 19 Temmuz’da bölgede kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz normal çalışma alışkanlıklarına devam etmeyi planladığını ortaya koydu. Şu anda, karantina sırasında kapalı kalan çalışma alanlarının %77’si yeniden açıldı ve sonuç olarak tüm çalışanların neredeyse yarısı ofise döndü.

Tesla, TikTok ve Pinduoduo, 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında yer aldı.

Kantar’ın yıllık BrandZ raporu; Tesla, TikTok ve Pinduoduo’nun bazı sektörler için benzeri görülmemiş bir artış ile 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre Tesla, yılın en hızlı büyüyen markasıydı ve bir yıl önceki son değerlemesinden bu yana değerinde %275’lik bir artış (42.6 milyar dolara) meydana geldi. Ek olarak, Çin’in sahip olduğu TikTok ve Pinduoduo, sosyal medya kullanımında ve dünya çapındaki karantinalar sırasında etkileşimde yaşanan patlamanın ardından geçen yıl değerlerini iki katından fazla artırdı. TikTok şu anda 43,5 milyar dolar değerinde ve sadece 2020’den bu yana 34 sıra yükselerek listede 45. sırada yer alıyor.

Bu arada Amazon, rekor kıran 2020 satışları sayesinde değerini sadece bir yılda %64 artırarak 683,9 milyar dolar ile üçüncü yıl üst üste dünyanın en değerli markası olarak yerini korudu. Apple, değeri yıllık %74 artışla 611 milyar dolara çıkarak ikinci sırada yer alırken, Google 452 milyar dolar değerinde (%42 artışla) üçüncü oldu.

Raporda listelenen yüz markadan altmış dokuzu, Spotify ve Zoom dahil 13 yeni markanın sıralamaya girmesiyle, yıl boyunca %5 veya daha fazla büyüme kaydetti. ABD markaları ortalama %46 ile diğer tüm ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olurken, Çin toplam marka değerindeki payını %14’e çıkardı.

Küçük İşletmeler için TikTok Ads Rehberi