Blog

En Taze

İşletmeler için Pinterest Rehberi

isletmeler-icin-pinterest-rehberi

Pinterest, uzun zamandır pazarlama için en güçlü ve popüler sosyal medya uygulamalarından biri konumunda. Özellikle e-ticaret konusunda, platformun keşif ve satın alma davranışları üzerindeki etkisinin farkında olmak çok önemli. Ancak özellikle ülkemizde, küçük işletmelerin Pinterest hakkında bilgi sahibi olduğunu söylemek maalesef pek mümkün değil. Bu sebeple İşletmeler için ‘Pinterest Rehberi’ adlı bu yazımızda sizlere bu platformla alakalı işinize yarayacağını düşündüğümüz önemli bilgileri derlemeye çalıştık.

Pinterest için oldukça geniş ve büyüyen bir kullanıcı tabanına sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden Pinterest’in dijital kimliğinize uyup uymayacağını veya uyması için neler yapabileceğinizi bir an önce düşünmeye başlamalısınız. Uygulamada biraz zaman geçirmek ve pazarınızda neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak değerli olabilir.

İşletmenizi Pinterest’te nasıl tanıtabileceğinize gelin beraber bakalım.  

1. Öncelikle Pinterest İşletme Hesabı oluşturarak başlayın. Bu hesabın profesyonel ve markaya uygun bir görünüme sahip olduğundan emin olun. Pinterest İşletme profilinizden web sitenize mutlaka bir bağlantı gönderin.

2. Düzenli olarak yüksek kaliteli ve nişinizle ilgili fotoğraflar, videolar ve infografikler yayınlamaya başlayın. Unutmayın, ne kadar çok paylaşım yaparsanız, etkileşim alabilme şansınız o kadar çok artar.

3. Oluşturduğunuz farklı pin türleri için panolar oluşturun. Bu panolara isim verirken kullanmak isteyebileceğiniz anahtar kelimeleri eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

4. Beğendiğiniz ve belki de işinizle ilgili hesapları bulabilmeniz için bir araştırmalar yapın. Size benzer profilleri takip edebilirsiniz. Hatta bazıları sizi geri takip edebilir.

5. Web sitesi yönlendirmesi, kaydet ve takip düğmeleri gibi butonlar oluşturmak için Pinterest Widget oluşturucusunu kullanın.

6. Henüz ülkemizde etkin olmasa bile yakın zamanda gelebileceğini düşündüğümüz Pinterest’in alışveriş özelliği için ön çalışmalar yapın. Ürün başlıkları ve açıklamaları içeren ürün pinleri oluşturarak Pinterest’inizi alışveriş için en uygun hale getirmeye başlayın.

Son olarak Pinterest kullanıcılarının %85’inin telefonlarından uygulamaya eriştiğini ve aylık neredeyse 2 milyar arama sorgusu gerçekleştirdiğini de belirtmek isteriz.

Dijital varlığınıza en uygun ve profesyonel bir sosyal medya yönetimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Stratejinizi Planlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
2022 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?