Blog

En Taze

Instagram Gönderilerinde Altyazı Nasıl Yazılmalıdır?

Instagram pazarlaması sadece görsellerle ilgili değildir. Bu yüzden, instagram hesabınızdaki takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız, sayfanızı kusursuz bir şekilde yönetmelisiniz.

Sadece güzel görseller edinip bunları mükemmel bir şekilde düzenlediğinizde işiniz bitmiş olmuyor. Gönderinizin altyazısının, o görsel içeriğinin sesi olduğunu unutmayın.

İyi bir Instagram gönderi altyazısı için fotoğrafın ne hakkında olduğunu açıklamalısınız. Takipçilerinize harekete geçmelerini söylemeli veya içeriğinizi daha keyifli ve paylaşılabilir hale getirmelisiniz.

Instagram gönderilerinde altyazı ipuçlarına gelin birlikte bakalım.

1. Birden fazla alternatif yazın ve aralarından en iyi olanı seçin.

Mükemmel bir şakayı söylemek için geç kaldığınızı hissettiğiniz oldu mu? Gönderiyi yayınladıktan sonra daha iyi bir Instagram gönderi altyazısı bulduğumuzda hepimiz benzer duygulara kapılıyoruz aslında.

Bu yüzden, alt yazılar için birkaç fikir yazın ve biraz üzerine düşünün. Arkadaşlarınıza hangisinin en iyisi olduğuna dair mini bir anket yapabilirsiniz.

2. Önemli bilgileri başa yazın.

Bir Instagram gönderilerinde altyazı için maksimum 2.200 karakter girebiliyorsunuz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kullanıcıların özet akışlarındaki metinlerin 3 – 4 satırdan sonra kesilmesidir.

Bu yüzden, kullanıcıların “daha fazla” yazısına tıklamak zorunda kalmadan %100’ünü görebilmeleri için önemli içeriklerinizi ve harekete geçirici mesajlarınızı başa yazın ve tüm hashtag’lerizi, kişi etiketlemelerinizi veya gereksiz bilgileri en sona bırakın.

3. Harekete geçirici mesaj (Call-to-action) ekleyin.

Instagram gönderinizin etkileşim potansiyelini artırmanın ve takipçilerinizle iletişim kurmanın en iyi yolu, fotoğraflarınızın altyazılarına bir tür harekete geçirici mesaj eklemektir. Dolayısıyla, bu durum yalnızca pasif bir şekilde gezinmek yerine, insanları bir şeyler yapmaya yönlendirmek için eylem fiillerini kullanmak anlamına gelir. Fiillerin Twitter‘da isimlerden ve sıfatlardan daha fazla paylaşım oluşturduğunu biliyoruz. Benzer bir şekilde, bu durum Instagram için de geçerlidir.

Örneğin, “bunu komik buluyorsanız iki kez dokunun” veya “hikayenizde paylaşın” diyebilirsiniz.

4. Markanızın sesini Instagram’ın neşeli tonuyla birleştirin.

Her sosyal ağın en iyi şekilde çalışan farklı bir tonu vardır. Bu yüzden, ciddi metinler LinkedIn’de işe yararken aynı metin Instagram’da dikkat çekmeyebilir. En iyi Instagram gönderileri, bir markanın daha özgün, insani ve cana yakın yanını gösteren; tasasız, eğlenceli bir tona sahip olanlarıdır.

5. Emojileri kullanın.

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı için mevcut olan karikatür benzeri ifadeler olan emojiler, bir Instagram yazısına bir karakter katabilir. Bu yüzden birçok marka başlıklarında emoji kullanıyor. Siz de altyazılarınızda, görselinize ve metninize uyacak emojilere abartılı olmayacak şekilde yer vermelisiniz.

Son olarak, instagram’daki dijital varlığınıza yeni bir soluk getirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemli?
Kaçınılması Gereken 6 Dijital Pazarlama Hatası
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?