Blog

En Taze

İçerik Pazarlaması Nedir?

içerik pazarlaması

Dijital pazarlama faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken ayaklardan bir tanesi de içerik pazarlamasıdır. Ayrıca son zamanlarda pazarlama dünyasının önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Peki, içerik pazarlaması nedir? Gelin beraber bakalım.

İçerik pazarlaması; videolar, bloglar, makaleler ve sosyal medya gönderileri gibi çevrimiçi materyallerin bir bütünüdür. Bu içerikler, bir hikâye anlatmalıdır. İçerik pazarlamasında anlatım satışa giden yoldur. Bu durumda; markanızın hikayesini, hedef kitlenizin sorularını yanıtlayıcı bir şekilde anlatmalısınız. İnsanlar içerik pazarlama materyallerinize olumlu yanıt verdikçe, size ve markanıza olan güven artar. Zamanla insanlar sizi alanınızda bir uzman olarak görmeye başlar. Değerli bir kaynak olursunuz ve önemli sayıda takipçi veya müşteriye erişebilirsiniz.

İşinizi büyütebilmek için web sitenizde içerik pazarlaması kullanmanın bazı yollarına bakalım.

İçerik pazarlaması, diğer pazarlama türlerine oranla daha yumuşak bir dokunuş gerektirir. Mesajınızın satıştan daha yararlı olması gerekir. “İnsanlar neden hizmetinizi talep ediyor?” sorusuna odaklanmalısınız.

Örneğin bir özgeçmiş yazma hizmeti sunuyorsanız, “Hangi sorunu çözüyoruz?” diye düşünmelisiniz. Sadece özgeçmiş satmıyorsunuz. Dünyada yükselmek veya yeni bir kariyere geçmek isteyen birine yepyeni bir hayat satıyorsunuz. Sorunları, mükemmel bir uyum sağlayacakları yeni bir iş arayışında olmaları olabilir. Bunları en iyi şekilde analiz ederek içerik üretmek oldukça önemlidir. Sunduğunuz hizmetlerle çözdüğünüz sorunları düşünün. Bunları anlatabileceğiniz içerikler oluşturmaya çalışın.

İçeriklerinizi görüntüleyen kişilerin arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecekleri yararlı, ilginç ve bilgilendirici içerikler oluşturun. Ziyaretçilerinizden, içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyin. Facebook ve Twitter gibi siteler için paylaşım düğmeleri ekleyerek bunu kolaylaştırın. Bu şekilde, pazarlama mesajlarınız orijinal hedef kitlesinin ötesinde çok daha geniş bir dağılıma sahip olur.

İçerik, kelimelerden daha fazlasıdır.

İnsanlar değerli içerikleri arkadaşlarıyla ve meslektaşlarıyla ürün veya hizmet bilgilerine göre daha fazla paylaşır. Dolayısıyla içerik pazarlaması, viral bir pazarlama türüdür ve saf satış mesajlarından daha sık iletilir.

Tüm içeriğin makale, kitap veya blog yazısı olması gerekmez. Podcast ve web seminerleri düzenleyebilirsiniz. Uzmanlığınızı vurgulayan infografikler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca görsel içeriklerin de sosyal medyadaki diğer içerik türlerine göre çok daha fazla paylaşılma olasılığı olduğunu unutmayın. Özellikle infografikler, kullanıcılar tarafından sosyal medyada son derece aktif olarak paylaşılmaktadır.

Küçük İşletmeler için Pandemi Sonrası Dijital Strateji
Dijital Pazarlama İpuçları
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?