Blog

En Taze

İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital pazarlama faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken ayaklardan bir tanesi de içerik pazarlamasıdır. Ayrıca son zamanlarda pazarlama dünyasının önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Peki, içerik pazarlaması nedir? Hizmetlerinizi çevrimiçi şekilde pazarlamak için içerik pazarlaması nasıl kullanılır? Gelin beraber bakalım.

İçerik pazarlaması; videolar, bloglar, makaleler ve sosyal medya gönderileri gibi çevrimiçi materyallerin bir bütünüdür. Bu içerikler, bir hikâye anlatmalıdır. İçerik pazarlamasında anlatım satışa giden yoldur. Bu durumda; markanızın hikayesini, hedef kitlenizin sorularını yanıtlayıcı bir şekilde anlatmalısınız. İnsanlar içerik pazarlama materyallerinize olumlu yanıt verdikçe, size ve markanıza olan güven artar. Zamanla insanlar sizi alanınızda bir uzman olarak görmeye başlar. Değerli bir kaynak olursunuz ve önemli sayıda takipçi veya müşteriye erişebilirsiniz.

İşinizi büyütebilmek için web sitenizde içerik pazarlamasını kullanmanın bazı yollarına bakalım.

İçerik pazarlaması, diğer pazarlama türlerine oranla daha yumuşak bir dokunuş gerektirir. Mesajınızın satıştan daha yararlı olması gerekir. “İnsanlar neden hizmetinizi talep ediyor?” sorusuna odaklanmalısınız.

Örneğin bir özgeçmiş yazma hizmeti sunuyorsanız, “Hangi sorunu çözüyoruz?” diye düşünmelisiniz. Sadece özgeçmiş satmıyorsunuz. Dünyada yükselmek veya yeni bir kariyere geçmek isteyen birine yepyeni bir hayat satıyorsunuz. Sorunları, mükemmel bir uyum sağlayacakları yeni bir iş arayışında olmaları olabilir. Ya da sadece daha yüksek maaşa da ihtiyaçları olabilir. Bunları en iyi şekilde analiz ederek içerik üretmek oldukça önemlidir. Sunduğunuz hizmetlerle çözdüğünüz sorunları düşünün ve tam olarak bunu anlatabilecek içerikler oluşturmaya çalışın.

İçeriklerinizi görüntüleyen kişilerin arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecekleri yararlı, ilginç ve bilgilendirici içerikler oluşturun. Web sitesi ziyaretçilerinizin sahip olduğu bir sorunu çözen iyi yazılmış blog gönderileri, kapsamlı bilgi grafikleri ve nasıl yapılır videoları, paylaşım davranışını teşvik etmenin harika yollarıdır. Ziyaretçilerinizden, içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyin. Facebook ve Twitter gibi siteler için paylaşım düğmeleri ekleyerek bunu kolaylaştırın. Bu şekilde, pazarlama mesajlarınız orijinal hedef kitlesinin ötesinde çok daha geniş bir dağılıma sahip olur.

İçerik, kelimelerden daha fazlasıdır.

İnsanlar değerli içerikleri arkadaşlarıyla ve meslektaşlarıyla ürün veya hizmet bilgilerine göre daha fazla paylaşır. Dolayısıyla içerik pazarlaması, viral bir pazarlama türüdür ve saf satış mesajlarından daha sık iletilir.

Tüm içeriğin makale, kitap veya blog yazısı olması gerekmez. Araçlara ve teknik bilgiye sahipseniz, nasıl yapılır videoları da oluşturabilirsiniz Bir podcast düzenleyebilir, bir web semineri düzenleyebilir veya uzmanlığınızı vurgulayan infografikler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca görsel içeriklerin de sosyal medyadaki diğer içerik türlerine göre çok daha fazla paylaşılma olasılığı olduğunu unutmayın. Özellikle infografikler, kullanıcılar tarafından sosyal medyada son derece aktif olarak paylaşılmaktadır.

Küçük İşletmeler için Pandemi Sonrası Dijital Strateji
Dijital Pazarlama İpuçları