Blog

En Taze

Covid-19’un Pazarlama Sektörüne Etkisi

covid-19un-pazarlama-sektorune-etkisi

Koronavirüs, zaman geçirme şekillerimizden ve para harcama alışkanlıklarımıza kadar hayatımızın her alanını etkilemeye devam ediyor. Soulup Digital olarak, sizler için Covid-19’un pazarlama sektörüne etkisi konusunu özetledik.

Geçtiğimiz yıl, 2019 sonuçlarına kıyasla toplam reklam gelirinde %15’lik bir artış görüldü. Bu durum , önümüzdeki yıllarda da minimum benzer seviyelerde yıllık büyüme bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Araştırmalara göre, 2026’ya kadar küresel reklam pazarının 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bireysel pazarlara yakından bakıldığında; Birleşik Krallık, Hindistan, Çin ve Brezilya da dahil olmak üzere birçok bölgenin 2021 yılında, bir önceki yıla göre %20’den fazla büyümesi beklenirken uzmanlar; ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde çok daha yüksek bir artış yaşanabileceğini öngörüyor.

Pandemi sonrası ABD ve İngiltere’deki pazarlamacıların üçte ikisi için yaratıcılık en büyük öncelik haline geldi.

Opinium ve Shaped By tarafından 2021 çok önemli bir araştırma yapıldı. Covid-19’un ABD ve İngiltere’deki pazarlamacılar arasında yaratıcılığa yeni bir odaklanma getirdiğini gösteriyor.

200 katılımcının %60’ı, pandemiden çıkarken pazarlama çabalarında tasarım ve yaratıcılığı temel bir öncelik olarak tanımlarken, dörtte üçü pandeminin işlerinde daha yaratıcı olmalarını sağladığını söylüyor.

Avrupa’da içerik pazarlaması 2020’de yıllık %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştı.

IAB ve TikTok for Business tarafından yürütülen araştırma, Avrupa’da içerik pazarlamasının 2020’de yıllık bazda %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor. Veriler, içerik pazarlamasının yakın gelecekte sürekli bir büyüme gerçekleştirdiğini ve bunun devam edeceğini gösteriyor.

TikTok, influencer ve yaratıcı pazarlama alanlarında her zamankinden daha güçlü bir oyuncu haline geldikçe, platformun bu harcamadaki rakiplerine karşı payının zamanla artacağı aşikar. WARC tarafından yapılan ek analizler, pazarlamacıların %45’e kadarının kampanyalar için artık kısa biçimli video uygulamasını kullandığını ve TikTok’u influencer’lar için en çok tercih edilen ikinci platform olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık çalışanlarının %85’i, Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra haftada en az bir gün ofise dönmeye hazırlanıyor.

Gemsatwork’ün Haziran 2021 araştırması hakkındaki rapora göre; Birleşik Krallık çalışanlarının çoğunun (%85) pandemi sonrası haftada en az bir gün ofiste çalışmasını istiyor. Sosyal kısıtlamalar devam ederken, ofis çalışanlarının %58’i haftada en az bir kez işyerlerini ziyaret ediyor.

Ankete 400.000’den fazla İngiliz işçi katıldı. Üçte ikisinin 19 Temmuz’da bölgede kısıtlamalar kaldırılınca normal çalışma alışkanlıklarına devam etmeyi planladığını ortaya koydu. Şu anda bile, karantina sırasında kapalı kalan çalışma alanlarının %77’si yeniden açıldı. Sonuç olarak tüm çalışanların neredeyse yarısı ofise döndü.

Tesla, TikTok ve Pinduoduo, 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında yer aldı.

Kantar’ın yıllık BrandZ raporu, Tesla, TikTok ve Pinduoduo’nun bazı sektörler için benzeri görülmemiş bir artış olduğunu gösterdi. Bu markaların, 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre Tesla, yılın en hızlı büyüyen marka oldu. Bir yıl önceki son değerlemesinden bu yana değerinde %275’lik bir artış meydana geldi. Ek olarak, Çin’in sahip olduğu TikTok ve Pinduoduo, sosyal medya kullanımında ve dünya çapındaki karantinalar sırasında etkileşimde yaşanan patlamanın ardından geçen yıl değerlerini iki katından fazla arttırdı. TikTok şu anda 43,5 milyar dolar değere sahip. Sadece 2020’den bu yana 34 sıra yükselerek listede 45. sırada yer alıyor.

Bu arada Amazon, rekor kıran 2020 satışları sayesinde değerini sadece bir yılda %64 arttırdı. 683,9 milyar dolar ile üçüncü yıl üst üste dünyanın en değerli markası olarak yerini korudu. Apple, %74 artışla 611 milyar dolara çıkarak ikinci sırada yer aldı. Google ise 452 milyar dolar değerinde (%42 artışla) üçüncü oldu.

Raporda listelenen yüz markadan altmış dokuzu, yıl boyunca %5 veya daha fazla büyüme kaydetti. ABD markaları ortalama %46 ile diğer tüm ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. Çin toplam marka değerindeki payını %14’e çıkardı.

Covid-19’un pazarlama sektörüne etkisi, istatistiklerle beraber sizce de daha çarpıcı hale gelmedi mi?

Organik Trafiğinizi Arttıracak İpuçları
Küçük İşletmeler için TikTok Ads Rehberi

Related Articles

Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?