İstatistiklerle Covid-19’un pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkisi

Koronavirüs, zaman geçirme şekillerimize, sahip olduğumuz önceliklere ve para harcama alışkanlıklarımıza kadar hayatımızın her alanını etkilemeye devam ediyor. Soulup Digital olarak, sizler için Covid-19’un pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkisini özetledik.

Geçtiğimiz yıl, 2019 sonuçlarına kıyasla toplam reklam gelirinde %15’lik bir artış görüldü ve bu durum pandemiden de yavaş yavaş kurtulmaya başladığımızı düşündüğümüzde, önümüzdeki yıllarda da minimum benzer seviyelerde yıllık büyüme bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Araştırmalara göre, 2026’ya kadar küresel reklam pazarının 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bireysel pazarlara yakından bakıldığında; Birleşik Krallık, Hindistan, Çin ve Brezilya da dahil olmak üzere birçok bölgenin 2021 yılında, bir önceki yıla göre %20’den fazla büyümesi beklenirken; ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde çok daha yüksek bir artış yaşanabileceği öngörülüyor.

Pandemi sonrası ABD ve İngiltere’deki pazarlamacıların yaklaşık üçte ikisi için tasarım ve yaratıcılık en büyük öncelik haline geldi.

Opinium tarafından yürütülen ve Shaped By tarafından yaptırılan 2021 araştırması, Covid-19’un ABD ve İngiltere’deki kıdemli teknoloji pazarlamacıları arasında yaratıcılık ve cesarete yeni bir odaklanma getirdiğini gösteriyor.

200 katılımcının %60’ı, pandemiden çıkarken pazarlama çabalarında tasarım ve yaratıcılığı temel bir öncelik olarak tanımlarken, dörtte üçü pandeminin işlerinde daha yaratıcı olmalarını sağladığını söylüyor.

Avrupa’da içerik pazarlaması 2020’de yıllık %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştı.

IAB ve TikTok for Business tarafından yürütülen araştırma, Avrupa’da içerik pazarlamasının 2020’de yıllık bazda %14 büyüyerek 1,3 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor. Veriler, içerik pazarlamasının yakın gelecekte sürekli bir büyüme gerçekleştirdiğini ve bunun devam edeceğini gösteriyor.

TikTok, influencer ve yaratıcı pazarlama alanlarında her zamankinden daha güçlü bir oyuncu haline geldikçe, platformun bu harcamadaki rakiplerine karşı payının zamanla artacağı aşikar. WARC tarafından yapılan ek analizler, pazarlamacıların %45’e kadarının kampanyalar için artık kısa biçimli video uygulamasını kullandığını ve TikTok’u influencer’lar için en çok tercih edilen ikinci platform olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık çalışanlarının %85’i, Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra haftada en az bir gün ofise dönmeye hazırlanıyor.

Gemsatwork’ün Haziran 2021 araştırması hakkındaki rapora göre; Birleşik Krallık çalışanlarının çoğunun (%85) pandemi sonrası haftada en az bir gün bir ofiste çalışmaya döneceği düşünülüyor. Şu ana kadar bazı sosyal kısıtlamalar devam ederken, ofis çalışanlarının %58’i haftada en az bir kez işyerlerini ziyaret ediyor.

400.000’den fazla İngiliz işçinin katıldığı ankete göre, üçte ikisinin 19 Temmuz’da bölgede kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz normal çalışma alışkanlıklarına devam etmeyi planladığını ortaya koydu. Şu anda, karantina sırasında kapalı kalan çalışma alanlarının %77’si yeniden açıldı ve sonuç olarak tüm çalışanların neredeyse yarısı ofise döndü.

Tesla, TikTok ve Pinduoduo, 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında yer aldı.

Kantar’ın yıllık BrandZ raporu; Tesla, TikTok ve Pinduoduo’nun bazı sektörler için benzeri görülmemiş bir artış ile 2021’in en hızlı büyüyen markaları arasında olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre Tesla, yılın en hızlı büyüyen markasıydı ve bir yıl önceki son değerlemesinden bu yana değerinde %275’lik bir artış (42.6 milyar dolara) meydana geldi. Ek olarak, Çin’in sahip olduğu TikTok ve Pinduoduo, sosyal medya kullanımında ve dünya çapındaki karantinalar sırasında etkileşimde yaşanan patlamanın ardından geçen yıl değerlerini iki katından fazla artırdı. TikTok şu anda 43,5 milyar dolar değerinde ve sadece 2020’den bu yana 34 sıra yükselerek listede 45. sırada yer alıyor.

Bu arada Amazon, rekor kıran 2020 satışları sayesinde değerini sadece bir yılda %64 artırarak 683,9 milyar dolar ile üçüncü yıl üst üste dünyanın en değerli markası olarak yerini korudu. Apple, değeri yıllık %74 artışla 611 milyar dolara çıkarak ikinci sırada yer alırken, Google 452 milyar dolar değerinde (%42 artışla) üçüncü oldu.

Raporda listelenen yüz markadan altmış dokuzu, Spotify ve Zoom dahil 13 yeni markanın sıralamaya girmesiyle, yıl boyunca %5 veya daha fazla büyüme kaydetti. ABD markaları ortalama %46 ile diğer tüm ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olurken, Çin toplam marka değerindeki payını %14’e çıkardı.

Küçük İşletmeler için TikTok Ads Rehberi

Küçük işletmelerin TikTok’ta aktif olmasına gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak sürekli daha popüler bir uygulama haline gelen TikTok, 2021’in Şubat ayında 1.1 milyar kullanıcı sayısına ulaştı bile. Peki işletmeniz için bu kadar popüler ve kullanıcı sayısı bu kadar fazla olan bir platformu kullanmamak yanlış olmaz mı? Küçük işletmelerinin dijital pazarlama stratejileri içinde TikTok’un yerini alması artık son derece önemli.

Tiktok’u en çok makyaj tüyoları ve dans challenge’ları ile biliyor olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda ulaşılması zor olan, genç kitleyle etkileşim kurmak isteyen küçük işletmeler için bulunmaz bir pazarlama aracı olma potansiyeline de sahip. Ancak Tiktok’tan en iyi şekilde yararlanmak için onu nasıl kullanacağınızı iyi bilmeniz gerek.

TikTok Ads Nasıl Kullanılır?

Diğer sosyal platformlarında olduğu gibi, Tiktok’ta da markalar için hedeflenen kitlenin dikkatini çekmek için ücretli tanıtım olanağı sunuluyor. Peki nasıl mı?

1. Adım: Bir Tiktok Reklam Hesabı Oluşturun

E-posta adresiniz veya telefon numaranız ile kayıt olabilirsiniz.

Not: Kayıt işlemini tamamlarken, şirketinizin yasal adını veya mümkün olduğunca en yakın adı İşletme Adı olarak kullanın. Çünkü şirketinizle eşleşme yapılamazsa hesabınızın incelenmesi esnasında sorun yaşayabilirsiniz.

2. Adım: Hesabınızın Ayarlarını Yapın

Kontrol panelinden Hesap Bilgilerinize erişin ve İşletme Bilgilerinizi (web sitesi, sektör, adres ve doğrulama) tamamlayın.

3. Adım: Ödeme Yönteminizi Seçin

Manuel ödeme yöntemleri, tüm platformlarda standarttır. Bu nedenle reklamları yayınlamadan önce bakiye eklemeniz gerekecektir. Bazı platformlarda otomatik ödeme de geçerlidir.

4. Adım: Bir Reklam Kampanyası Oluşturun

Önce sayfanın üst kısmındaki Kampanya butonuna, ardından da Oluştur butonuna tıklayın.

5. Adım: Bir Kampanya Adı ve Bütçesini Belirleyin

Kampanya bütçesi, minimum 50 dolar olmak zorundadır. Bütçenizi 3 farklı stratejide planlayabilirsiniz.

1.Limit yok

Kampanya düzeyinde reklam dağıtımınızda herhangi bir kısıtlama yoktur.

2.Günlük bütçe

Reklam kampanyanız, istenen bir süre boyunca hedef pazarınıza istikrarlı bir şekilde ulaşacaktır.

3.Ömür Boyu Bütçe

Reklam kampanyanızın mümkün olan en kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşmasını sağlar.

6. Adım: Reklam Lokasyonunu Seçin

1.Otomatik Yerleştirme:

Reklamlar, TikTok Reklam Yöneticisi altındaki tüm yerleşimlerde optimize edilecektir.

2.Lokasyon Seçin:

Reklamların nerede görüneceğini manuel olarak seçebilirsiniz.

Not: Uluslararası kitleler arasında en iyi sonucu almak için Otomatik Yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Bu sayede reklamınız dünyanın her yerinden görünecektir.

7. Adım: Reklam Ayrıntılarını Doldurun

1.Promosyon Türü:

Uygulama veya web sitesi arasında ana hedefi seçin.

2.Ekran Adı:

Markanızın adını ekleyin.

3.Profil Resmi:

Kitlenizin reklamda göreceği resmi seçin. Görsel 1:1 en boy oranına sahip olmalı ve 50 KB’den fazla olmamalıdır.

4.Kategori:

Promosyonunuzu en iyi tanımlayan kategoriyi seçin.

5.Reklam Etiketleri:

TikTok algoritmaları, reklamınızı doğru hedef kitleyle eşleştirmek için seçtiğiniz etiketleri kullanır.

6.Kullanıcı Yorumu:

Kullanıcıların reklamınız hakkında yorum yapabilmesini istiyorsanız bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

8. Adım: Hedeflemenizi Belirtin

Bu bölüm, reklamlarınızı kimlerin göreceğini tanımlamanıza ve yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve cihaz gibi alanlarda belirli demografik bilgileri dahil etmenize veya hariç tutmanıza olanak tanır.

9. Adım: Teklif Verme ve Optimizasyonu Yönetme

Hedefin genel kampanyanızın amacını yansıttığından emin olarak Dönüşümler, Tıklamalar veya Gösterimler’i seçebilirsiniz. Teklifiniz, seçtiğiniz optimizasyon hedefine bağlı kalacaktır.

10. Adım: Reklamınızı oluşturun

Reklam öğenizi yükleyerek başlayın. Tiktok Ads iki formatı destekler: Bunlar videolar ve fotoğraflardır.

1. Bir kapak fotoğrafı seçin: Bir fotoğraf yükleyin veya önceden yüklenmiş resimlerden birini seçin.

2. Bir ad verin ve reklam metnini girin: Reklam metni, reklamınızın üstünde gösterilecektir.

3. Harekete geçirici mesajınızı ekleyin: TikTok Ads, reklamlarınız için kullanabileceğiniz farklı harekete geçirici mesajlar sunar, bu nedenle akıllıca bir seçim yapın.

11. Adım: Reklam Öğenizi Ön İzleyin

Paylaşmadan önce, reklamınızın mobil cihazlarda nasıl görüneceğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Tüm bu süreçler size zor geldiyse ya da uğraşmak istemiyorsanız, SoulUp Digital olarak her zaman yanınızdayız. Detaylı bilgi için iletişime geçmeyi unutmayın.

Markalar için Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Sosyal medya artık, dijital pazarlamanın en önemli yapı taşlarından biri haline geldi. Dünya üzerindeki markaların çoğu sosyal medya pazarlamasına her yıl bir önceki yıla göre daha fazla kaynak ayırıyor. Hatta bazı sektörler için sosyal medyanın artık ana akım medya haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü asıl amaç satış olsa da birçok işletme, sosyal medyada görünür olmak ve marka bilinirliğini arttırmak için yoğun çaba harcıyor.

Dijital pazarlama bloglarını ve rehberlerini düzenli olarak takip ediyorsanız sürekli yeni trendler ortaya çıktığını fark etmişsinizdir. Influencer Marketing kavramı da hayatımıza bu şekilde girdi. Ancak diğer trendler gibi kısa ömürlü olmadı ve her geçen gün büyüyen bir pazar haline geldi. Peki, markalar için influencer marketing neden bu kadar önemli?

Her influencer’ın kendine ait bir kitlesi var. Kimilerinin kitlelerini otomobil tutkunları oluştururken, kimilerini anneneler, kimilerini de sporcular oluşturabiliyor. Bu segmentasyonu düşündüğümüz zaman, bir markanın potansiyel müşterilerine ulaşabilmesi için influencer’larla yapabileceği iş birlikleri son derece verimli bir pazarlama stratejisi haline geliyor. Bu nedenle, doğru kişilerle stratejik olarak ortaklık kurmak, marka bilinirliği arttırabilir ve organik dönüşümlere yol açabilir.

En son ne zaman hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir ürünü satın almak istediğinizi düşünün. Muhtemelen tanıdığınız birine, bir arkadaşınıza veya aile üyenize danışmış olmalısınız. Aynı süreç, Influencer Marketing için de geçerlidir. Influencer’lar aslında, hedef müşterileriniz için markanıza kefil olan kişilerdir.

Influencer’lar, insanların çok fazla vakit geçirdikleri sosyal medyada son derece aktif kişilerdir. Bloglarda, videolarda, podcastl’erde veya webinar’larda düzenli ve sık bir şekilde kendi içeriklerini üretiyorlar. Bu içerikler de zamanla takipçilerine sundukları değerli bilgi kaynakları haline geliyor.

Örneğin; işiniz otomotiv parçaları satışı ise, otomobil endüstrisinde güvenilir bir isim ile iş birliği yapmanız son derece verimli bir strateji olacaktır. Tamam, markanıza en uygun kişiyi buldunuz diyelim. Daha sonra hem markanıza hem de iş birliği yaptığınız influencer için en uygun içeriği oluşturmanız oldukça önemli. Tabi son olarak da influencer’larla sağlıklı bir iletişim kurmanızın da yaptığınız iş birliğinin kalitesini arttıracağını unutmayın. Sonuçta billboard veya gazete gibi bir mecrada bir reklam yayımlamıyorsunuz.

Influencer Marketing sayesinde marka bilinirliğinizi arttırıyor olsanız da, nihai odağınız her zaman satış ve gelir olmalıdır. Soulup Digital olarak markanıza en uygun Influencer Marketing çalışmalarını sizin için yönetiyoruz.

Bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Kim bilir, belki de şuan bu yazıyı okuyan size, markanızın artık büyüme zaman geldiğini hatırlatmışızdır… 

Küçük İşletmeler için Pandemi Sonrası Dijital Strateji

Covid-19 salgınından en çok küçük işletmeler etkilendi. 2020’nin ilk üç çeyreğinde, ABD’deki en büyük 50 şirketin gelirleri ortalama %2 artarken küçük işletmelerin gelirleri ortalama %12 azaldı. 100.000’den fazla küçük işletme ise kapanmak zorunda kaldı.

Küçük işletmelerin daha fazla yara almasının bir sebebi de müşterilerine erişmekte sorun yaşamalarıydı. Belirli ve kısıtlı bölgelerde bulunan ve niş ihtiyaçları gidermek üzere hizmet veren işletmelerin çok büyük bir pazara sahip olması da maalesef pek mümkün değil.

Tüm dünyada covid-19 salgınına karşı aşılanma sayesinde kitle bağışıklığının hızla artması ile normal hayatımıza yavaş yavaş dönebileceğimizi düşünmeye başladık. Bu durum ekonomik iyileşmelere yol açacaktır. Küçük işletmeler ise bu süreci en iyi şekilde değerlendirmelilerdir. Pandemi öncesi uygulanan dijital pazarlama stratejileri yeterli olmayabilir. Bu yüzden dijital teknoloji trendlerini yakın bir şekilde takip ederken yeniliklere açık olmakta ve hızlı aksiyon almakta her daim fayda var.

İlk olarak, ticaret konusunda bile insanların yardım etme isteklerini küçümsemeyin. Araştırmalar, insanların McDonald’s yerine mahalle restoranlarına yönlendirilme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Anketlere göre tüketicilerin büyük bir bölümünün pandemi sırasında çevrimiçi alışveriş yaptıklarında bile küçük işletmelere öncelik vermeye çalıştığını ve satın almak için daha fazla ödemeye istekli olduğunu gösteriyor.

İnsanların bağlanma arzusuna dokunmaya çalışın. Birçok küçük işletme, pandemi sırasında insanların etkileşimde kalmasına yardımcı olacak yaratıcı yollar buldu. Komedyenler, yerel sinemalar ve küçük tiyatrolar, insanların arkadaşlarıyla ve diğer izleyici üyeleriyle etkileşim kurma fırsatları sunan canlı yayın performanslarına ve film gösterimlerine ev sahipliği yaptı.

Sosyal mesafe gevşerken, insanlar toplulukları ve arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmaya açlar ve küçük yerel işletmeler bu ihtiyacı karşılamak için benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır. Yüz yüze sosyal etkileşimleri güvenli bir şekilde sunmanın yollarını düşünün.

Eski usul kulaktan kulağa iletişim gücünden yararlanın. Tabii ki, dijital versiyonundan. Müşterilerinizin bir ürün veya hizmetinizi ile ilgili görüş ve düşüncelerini sizinle paylaşmasını sağlayın. İyi ve faydalı yorumlar diğer potansiyel müşterileriniz için inanılmaz referanslar olacaktır.

Büyük şirketler yıllardır çevrimiçi varlıklarını istikrarlı bir şekilde inşa ediyorlar. Pandemi ile beraber küçük işletmeler de dijital dünyanın önemini kavrayıp ilk adımlarını attılar. Bu krizden kurtulmak için yalnızca dijital araçları kullanmayı öğrenmek yetmez. Aynı zamanda işletmelerin hedefleri doğrultusunda en verimli dijital stratejilerin belirlenmesi ve istikrarlı bir şekilde uygulanması için profesyonel çalışmalar yapılmalıdır. Pandemi sonrası için dijital dünyaya en iyi şekilde hazırlanan küçük işletmelerin geleceklerinin daha parlak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Soulup Digital olarak pandemi sonrası dijital stratejilerinizi en profesyonel şekilde belirlememize ne dersiniz?

İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital pazarlama faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken ayaklardan bir tanesi de içerik pazarlamasıdır. Ayrıca son zamanlarda pazarlama dünyasının önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Peki, içerik pazarlaması nedir? Hizmetlerinizi çevrimiçi şekilde pazarlamak için içerik pazarlaması nasıl kullanılır? Gelin beraber bakalım.

İçerik pazarlaması; videolar, bloglar, makaleler ve sosyal medya gönderileri gibi çevrimiçi materyallerin bir bütünüdür. Bu içerikler, bir hikâye anlatmalıdır. İçerik pazarlamasında anlatım satışa giden yoldur. Bu durumda; markanızın hikayesini, hedef kitlenizin sorularını yanıtlayıcı bir şekilde anlatmalısınız. İnsanlar içerik pazarlama materyallerinize olumlu yanıt verdikçe, size ve markanıza olan güven artar. Zamanla insanlar sizi alanınızda bir uzman olarak görmeye başlar. Değerli bir kaynak olursunuz ve önemli sayıda takipçi veya müşteriye erişebilirsiniz.

İşinizi büyütebilmek için web sitenizde içerik pazarlamasını kullanmanın bazı yollarına bakalım.

İçerik pazarlaması, diğer pazarlama türlerine oranla daha yumuşak bir dokunuş gerektirir. Mesajınızın satıştan daha yararlı olması gerekir. “İnsanlar neden hizmetinizi talep ediyor?” sorusuna odaklanmalısınız.

Örneğin bir özgeçmiş yazma hizmeti sunuyorsanız, “Hangi sorunu çözüyoruz?” diye düşünmelisiniz. Sadece özgeçmiş satmıyorsunuz. Dünyada yükselmek veya yeni bir kariyere geçmek isteyen birine yepyeni bir hayat satıyorsunuz. Sorunları, mükemmel bir uyum sağlayacakları yeni bir iş arayışında olmaları olabilir. Ya da sadece daha yüksek maaşa da ihtiyaçları olabilir. Bunları en iyi şekilde analiz ederek içerik üretmek oldukça önemlidir. Sunduğunuz hizmetlerle çözdüğünüz sorunları düşünün ve tam olarak bunu anlatabilecek içerikler oluşturmaya çalışın.

İçeriklerinizi görüntüleyen kişilerin arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecekleri yararlı, ilginç ve bilgilendirici içerikler oluşturun. Web sitesi ziyaretçilerinizin sahip olduğu bir sorunu çözen iyi yazılmış blog gönderileri, kapsamlı bilgi grafikleri ve nasıl yapılır videoları, paylaşım davranışını teşvik etmenin harika yollarıdır. Ziyaretçilerinizden, içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyin. Facebook ve Twitter gibi siteler için paylaşım düğmeleri ekleyerek bunu kolaylaştırın. Bu şekilde, pazarlama mesajlarınız orijinal hedef kitlesinin ötesinde çok daha geniş bir dağılıma sahip olur.

İçerik, kelimelerden daha fazlasıdır.

İnsanlar değerli içerikleri arkadaşlarıyla ve meslektaşlarıyla ürün veya hizmet bilgilerine göre daha fazla paylaşır. Dolayısıyla içerik pazarlaması, viral bir pazarlama türüdür ve saf satış mesajlarından daha sık iletilir.

Tüm içeriğin makale, kitap veya blog yazısı olması gerekmez. Araçlara ve teknik bilgiye sahipseniz, nasıl yapılır videoları da oluşturabilirsiniz Bir podcast düzenleyebilir, bir web semineri düzenleyebilir veya uzmanlığınızı vurgulayan infografikler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca görsel içeriklerin de sosyal medyadaki diğer içerik türlerine göre çok daha fazla paylaşılma olasılığı olduğunu unutmayın. Özellikle infografikler, kullanıcılar tarafından sosyal medyada son derece aktif olarak paylaşılmaktadır.

Dijital Pazarlama İpuçları

Dünyada 4 milyardan fazla internet kullanıcısı ve 3.4 milyardan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı varken dijital pazarlama faaliyetlerinizin iyi kurgulanması ve sürekli revize edilmesi çok önemli bir ihtiyaç haline geldi. 

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmanız için harika bir fırsattır. Bu sayede potansiyel müşterilerinizi sadık ve memnun müşterileriniz haline getirebilirsiniz.

SoulUp Digital olarak, kendi dijital stratejinizi uygulamadan veya geliştirmeden önce bilmeniz gereken dijital pazarlama ipuçlarını sizler için derledik.

  1. Müşterinizi iyi tanıyın.

Müşterilerinizin nabzını tutmak son derece önemlidir. Ne kadar aktif olursanız, o kadar hızlı aksiyon alma şansınız olur. Müşterilerinizi iyi bir şekilde analiz edebilirseniz, iyi içerik fikirleriniz de doğrudan gelecektir.

  • Sadece ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında paylaşımlar yapmayın.

Bu durum, satın almaya yakın olmayan müşterilerinizi anında kaçırabilir. Bunun yerine kitlenizi öğrenmeye zaman ayırın. Hedef kitlenizin neyle ilgilendiği hakkında ve bu ilgi alanlarını markanızın sunabilecekleriyle aynı hizaya getiren içerikler geliştirmeye çalışın. Örneğin kahve makineleri satıyorsanız, ‘sabah rutininizi iyileştirmenin farklı yollarını inceleyen’ bir blog serisi oluşturabilirsiniz.

  • Uzun vadeli planlar yapın.

Uzun vadeli, yararlı ve müşteri odaklı kampanyalar oluşturmaya çalışın. Örneğin, blogunuzun potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için ilk adım olarak sektörünüzdeki insanların neyi aradığını ve neler hakkında aramalar yaptıklarını öğrenmek için Ahrefs veya SEMRush gibi siteleri kullanabilirsiniz. Ardından içeriklerinizi sabırlı ve düzenli bir şekilde uzun vadeli olarak planlayın.

  • Yeni şeyler denemekten korkmayın.

Asla var olanla yetinmeyin ve yeni şeyler denemeye çalışın. Bu, tüm ekibiniz için geçerli olabilir. Örneğin, pazarlama e-postalarınızda düşük etkileşimler alıyorsanız; arttırmak için yaratıcı konu başlıkları test etmeye çalışın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar doğurabilir.

Biz, olarak tüm markalarımızın dijital faaliyetlerini en profesyonel şekilde yönetmekten büyük bir keyif alıyoruz. Sizin de dijital pazarlama stratejileri oluşturma ve yönetme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime istediğiniz an iletişime geçebilirsiniz! 

LinkedIn Şirket Sayfanızı Etkili Kılmanın 3 Yolu

LinkedIn, sosyal medya platformları arasında adından en çok söz ettiren mecra olmayabilir. Ancak B2B müşterileri bulmak ve onlarla etkileşime geçebilmek için son derece etkili bir platformdur.

Soulup Digital olarak LinkedIn profilinizi daha etkili bir hale getirmek için uygulamanız gereken 3 basit stratejiyi sizler için derledik. Hadi başlayalım!

1: Diğer platformlar için hazırladığınız içerikleri kullanın.

Evet, doğru duydunuz! Her şeyi baştan yazmaya gerek yok. Başlangıç olarak daha önceden hazırladığınız blog yazılarınızı, sosyal medya paylaşımlarınızı, podcast’lerinizi ve daha birçok içeriğinizi LinkedIn’de metin haline getirerek paylaşabilirsiniz. Her platformun kendine has üslupları olduğunu unutmayın ve her biri için o mecraya uygun dil düzenlemeleri yapmaya çalışın.

Markanız için oluşturduğunuz her içerik, diğer mecralar için farklı içeriklere dönüştürülebilir. Yorumlarda kaynağın veya kaynakların bağlantısını ekleyin ve insanları daha fazla bilgi edinmek için bağlantıların yorumlarını incelemeye yönlendirin.

2: İndirilebilir belgeler oluşturun.

Dokümanlarınızın basit ve doğrudan konuyla ilgili olmasına dikkat edin. Yazım ve dilbilgisi kurallarına özen göstermeyi unutmayın. Göndermeye hazır olduğunuzda, belgeye tıklayıp Google Drive’ı seçmeniz yeterlidir. LinkedIn sizden erişim isteyecektir ve ardından bu Google dokümanının PDF olarak yüklenmesini seçebilirsiniz.

İçerik ekibinizin kullanmaya devam etmesi için bu belgeleri kaydedin. Gelecekte daha fazla gönderinin ana hatlarını çizmek için bu belgeleri kullanabilirsiniz. Bunlar bugün bir belge, ancak birkaç hafta içinde bu içeriği bir LinkedIn metin gönderisine, bir blog makalesine, bir podcast bölümüne, bir TikTok’a dönüştürebilirsiniz.

3: Özgün içeriklere ağırlık verin.

Çalışanlarınızın oluşturduğu organik içerikler, markalı veya herhangi bir inorganik içerikten daha fazla etkileşim, takip ve dönüşüm elde eder.

Şirketinizin liderlerinin, çalışanlar tarafından oluşturulan içeriğin ne olduğunu, işletmeye nasıl yardımcı olabileceğini ve gelecekte çalışanlardan ne görmek istediklerini açıklamalarını sağlayın.

Buradaki amaç keşfetmek ve etkileşim kurmak için şirket sayfanıza yeni insanlar çekmektir. Amaç, daha önce yayınladığınız LinkedIn gönderilerinin yanı sıra çalışanlarınızın LinkedIn’e etiketlenen yepyeni gönderileri paylaşmalarını da sağlamaktır.

Yaptığınız şey, markanızın daha fazla LinkedIn kullanıcısı ile tanışmasını sağlamaktır. Bu, müşteri değer yolculuğu, farkındalığının 1. aşamasıdır. Birinin sizden bir ürün alması için önce varlığınızı bilmesi gerekir. Bu, sokakta yürürken birinden sizinle evlenmesini istemeye benziyor. Onların size ısınmasına izin vermeli, ilk önce buluşmak istemeli ve sonra doğru kişi olduğunuza karar vermeleri için onlara biraz zaman tanımalısınız.

Sonuç olarak LinkedIn, B2B işletmeler için bir altın madenidir. Diğer sosyal platformlarda var olan her müşterinin gürültüsünü duymak yerine, LinkedIn’deki iş odaklı insanlara ulaşabilirsiniz

İnsanlar yemek tarifleri bulmak, havalı araba fotoğraflarını görmek veya ev dekorasyonundan ilham almak için LinkedIn’i açmaz. Ve bu, onlara işlerine ne sunmanız gerektiğini göstermenin mümkün olan en iyi zamanı gibi görünüyor.

Şimdi sıra sizde! Hemen bizimle iletişime geçin!

Kulak Asmamanız Gereken 3 SEO Yanılgısı Reklam vererek istenilen anahtar kelimelerde üst sıralarda görünmek tabii ki mümkün. Ancak organik ve sponsorsuz bir şekilde üst sıralarda çıkan sitelere her zaman daha fazla güvenmiyor muyuz? İşte bu yüzden SEO çalışması markanız/işletmeniz için çok önemli. Reklam verseniz bile düzenli bir şekilde SEO çalışmaları yapmakta fayda var. 

Bu yazımızda sizlerle SEO ile alakalı en çok bilinen 3 yanlış hakkında bilgi vermek istedik. Hadi başlayalım!1. Google ile SEO savaş halindedir.

En büyük yanılgıyla başlayalım. Eğer Google’ı manipüle etmeye yönelik SEO faaliyetleri gerçekleştiriyorsanız, tabii ki bir savaş kaçınılmaz olacaktır. Manipülatif SEO çalışmaları ile kalıcı bir başarı kazanmanız maalesef mümkün değildir. Ancak kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını göz önüne alarak gerçekleştireceğiniz sağlıklı SEO faaliyetleriniz herhangi bir savaş içinde olmaz. 

Burada asıl olay sizin çalışma biçiminizdir. Yani ortada bir savaş var ise, aslında bunu başlatan sizin Google botlarını kandırma çalışmalarınızdır. Sürekli kullanıcı odaklı olmaya çalışarak ve kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyarak yapacağınız SEO çalışmaları size istediğiniz sonuçları verecektir.


2. Tek seferlik SEO çalışması yeterlidir.

Bir diğer yanılgı ise tek seferlik SEO çalışmalarının yeterli olunduğunun sanılmasıdır. SEO çalışması sürekli olmalıdır. Ancak bilinmelidir ki bu sürekli hale gelen çalışmalarınızın da karşılığını maalesef belli bir süre sonra almaya başlarsınız. Genel olarak SEO faaliyetlerinden kısa bir süre içinde çok fazla çaba sarf edilip karşılığı alınamayınca da hemen vazgeçiliyor. Eğer devamlı bir SEO çalışması yapabiliyorsanız ve sabırlıysanız başarılı olmanız içten bile olmayacaktır.3. Backlinkler tehlikelidir.

Kafalardaki bir diğer soru işareti de backlink konusudur. Buradaki esas mesele backlinklerin doğallığı ve kalitesidir. Eğer siz, üst sıralara çıkmak için zararlı ve sizle alakası olmayan sitelerden backlinkler alırsanız en nihayetinde Google bunu fark eder. Kaş yapayım derken göz çıkarmak da tam olarak budur. Güzel tasarımlı ve mobil uyumlu bir siteniz varsa, içerikleriniz ilgi çekici ve özgünse backlinkleriniz yavaş yavaş oluşacaktır. Bunlar da emin olun, siteniz için tehlikeli değil son derece yararlı olacaktır.


SoulUp Digital olarak uzun zamandır web sitelerini arama motorlarına en doğru şekilde optimize etmek için çalışıyoruz. Siz de SEO çalışmalarının öneminin farkındaysanız ancak bilginiz veya zamanınız yoksa üzülmeyin. Biz bunun için buradayız! Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etkili Bir Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Kullanıcı karakterlerini anlayın.

Her zaman kullanıcı odaklı olabilmek için önce kullanıcı kitlenizi anlamalısınız. Bu hedef kitle, ülkenin veya dünyanın her yerinden, farklı roller ve işlevlerde bulunan geniş bir yelpaze olabilir. Muhtemelen hepsine etkili bir şekilde konuşmanın bir yolunu bulamayacak olsanız da küçük bir çalışmayla, hedef kitlenizin en önemli segmentlerini belirleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizi onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Sürekli kullanıcı odaklı olun.

Web siteniz, şirketinizin çevrimiçi yüzü olarak kabul edilebilir. Ancak iyi görünmekten çok daha fazlasını yapmalıdır. Unutmayın, web siteniz aslında tek bir amaç için var: kullanıcılarınıza hizmet etmek. Web siteniz hakkında verilen her karar; sonucun, kullanıcılara fayda sağlayıp sağlamayacağına göre belirlenmelidir.

Strateji ve planlama aşamaları boyunca bu soruya rutin olarak cevap aramanız gerekmektedir. Kullanıcınızın deneyimlerini daha keyifli hale getirmek için neler yapabileceğinizi sormak ve sitenizden, şirketiniz hakkında olumlu bir izlenim bırakarak ayrılmalarını sağlamak için çalışmalar yapmalısınız.

İçeriğin genişliğine, derinliğine ve düzenine odaklanın.

Kurumsal düzeyde içerik ihtiyaçları genellikle karmaşık olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, erişmeniz gereken birkaç farklı kullanıcı grubu olabilir. İçerik akışlarınız her birine göre özenle uyarlanmalıdır.

Sağlamanız gereken içeriklerde, genişlik ve derinlik arasında bir denge kurmayı hedefleyin. Çok dar bir strateji oluşturduğunuz senaryoda; kullanıcıların, sorularının veya ihtiyaçlarının yansıtıldığını göremezlerse negatif geri bildirimler alabilirsiniz.

Her zaman mobil cihazlara öncelik verin.

Günümüz dünyasında bir web sitesine sahip olan her işletme, mobil deneyimin önemini yavaş yavaş anlıyor. Ayrıca mobil kullanılabilirliğin, markanızın aramadaki görünürlüğünün de temelini oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Mobil cihazlara öncelik verildiği zaman kullanıcı deneyimi konusunda son derece olumlu bir etkisi olacağına emin olabilirsiniz. İster B2B ister B2C bir iş modeliniz olsun mobil uyumluluğunuza dikkat etmeniz son derece önemlidir.


Kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanarak; deneyimi neyin daha hızlı, daha verimli ve daha tatmin edici hale getireceği sorusunu sürekli kendinize sormaya çalışın.

Bir kurumsal web sitesi tasarlamak ve oluşturmak, planlama ve strateji gerektiren bir süreçtir. Soulup Digital olarak, her ölçekteki müşteriler için en uygun web sitesi ve dijital stratejiler oluşturma deneyimine sahibiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.