Blog

En Taze

İşletmeler için Black Friday Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Son yıllarda Black Friday pazarlama stratejilerinin özellikle de e-ticaret sektörü üzerinde çok başarılı uygulamalarını görmeye başladık. Bu durum, rekabetin daha yaratıcı bir seviyeye çıktığı anlamına geliyor.

Black Friday pazarlama kampanyaları, çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih eden insanlar için büyük avantajlar sunuyor. Ayrıca firmalar için de kısa sürede satış rakamlarının artmasına olanak sağlıyor.

Black Friday nedir?

Black Friday, tarihsel olarak Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma’yı tanımlar. Bu gün, 1930’lardan beri Amerikan kültüründe bir gelenek olan Noel alışverişi döneminin başlangıcını ifade eder.

2021 yılında 26 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan Black Friday, geleneksel perakendecilik alanında ortaya çıkmış bir gelenektir. Ancak dijitalleşmenin son derece güçlü olduğu günümüz koşullarında e-ticaret için de çok değerli konuma geldi. Klasik kalıpların ötesine geçen Black Friday pazarlama stratejileri, online mağazalara hâkim olacak şekilde evrilmiş durumda.

Öyleyse, işte en büyük soru:

Black Friday’e nasıl hazırlanılır?

İyi organize edilmiş Black Friday pazarlama stratejileri, birçok potansiyel müşteriyi çevrimiçi mağazanıza getirebilir. Doğru adımlar sizi bu yoğunluğu büyük bir avantaja çevirmenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenle bu dönemde izleyeceğiniz tanıtım ve reklam stratejilerini pazar araştırmanızdan elde ettiğiniz veriler ışığında Black Friday öncesinde belirlemeniz gerekir. Bu yol haritasını ne kadar erken belirlerseniz, yeni koşullara karşı o kadar esnek olursunuz.

Black Friday’de satışlar nasıl arttırılabilir?

Black Friday indirimi sırasında satışlarınız ve ortalama sipariş sayınız, şüphesiz normal koşullara göre artacaktır. Bu süreçte bu satışları ve siparişleri bazı stratejilerle güçlendirmek, kazancınızı gözle görülür şekilde artıracaktır.

İşte işinize yarayabilecek bazı faydalı Black Friday pazarlama stratejileri:

1. Fiyat odaklı aramalara hazır olun.

Black Friday boyunca alışveriş yapan müşteriler fiyat odaklı olurlar. Bu nedenle, arama sonuçlarında listelenmeniz ve ilgi çekmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu yüzden fiyat odaklı reklamlar yapmaya çalışın.

Tüm ürünleriniz için mümkün değilse bile en azından belli bir ürün grubunuzu cazip fiyatlara listelemeye çalışın. Bu ürün grubuyla insanları sitenize çekin. Uygun fiyatlı ürünlerinizi ana sayfa ve kategori sayfalarında öne çıkarın.

2. E-posta bültenlerini atlamayın.

Özellikle çalışan insanlar sürekli olarak e-posta kutularını kontrol ediyor. Bu arada, cazip satışlara sahip bir e-posta, onların dikkatini çekmenizi kolaylaştıracaktır. Bu fırsatı kaçırmamak için kampanya süresince etkili bir mail stratejisi izlemek çok olumlu sonuçlar verecektir.

Kampanya döneminizi alt dönemlere ayırabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize hatırlatma amaçlı geri sayımla ilgili e-postalar gönderebilirsiniz.

3. Sepetteki ürünleri hatırlatın.

Çevrimiçi alışveriş yapan insanların çoğu ürünleri sepetlerine ekledikten sonra satın alma işlemini tamamlamadan siteden ayrılmaktadır. Black Friday pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak, sepet hatırlatmaları için e-posta ve reklam hazırlayabilir veya sepetten vazgeçmeyi önlemek için bildirimler gönderebilirsiniz.

4. Mobil odaklı bir strateji geliştirin

Müşterilerin büyük çoğunluğunun hem reklam çalışmalarınızı hem de ürünlerinizi mobil cihazlarda gördüğünü unutmamalısınız. Bu nedenle tüm stratejilerinizi mobil cihazları içerecek ve hatta ön plana çıkaracak şekilde geliştirmeniz önemlidir. Hazırladığınız içeriklerin ve satış yaptığınız web sitesinin mobil cihazlarla tam uyumlu olması Black Friday satış rakamlarınıza olumlu yansıyacaktır.

SEO Uyumlu Alan Adı Seçmek İçin 7 İpucu
Dijital Pazarlama Stratejilerinizde Z Kuşağı için Neler Yapmalısınız?
Konuşmayı Başlat
Nasıl yardımcı olabilirim?